Πρόκριση με ευρεία νίκη για τον Απόλλωνα Θέρμου 1957

Την πρόκριση στην 3η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΝΑ πήρε ο Απόλλων Θέρμου 1957 που επικράτησε με το ευρύ 4 - 1 του Ατρόμητου Αντιρρίου.

Στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Αγγελοκάστρου οι τυπικά γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από νωρίς στο παιχνίδι και έφτασαν στη νίκη.
Στο 25ο λεπτό έγινε η φάση που άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες και έδωσε προβάδισμα στο σκορ για την ομάδα του Θέρμου. Ο Νασόπουλος αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα για τράβηγμα φανέλας και ο Τσοπλάκος υπέδειξε το πέναλτι. Ο Κοθρούλας ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ με το 1 - 0 να είναι το σκορ ημιχρόνου. Τα πάντα κρίθηκαν με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο. Το ρευστό 1 - 0 έγινε 3 - 0 με τέρματα που σημείωσαν ο Καρβελάς στο 61΄ και ο Κοθρούλας στο 65΄. Στο 80΄ ο Βασίλης Κάκκος μείωσε για τον Ατρόμητο και λίγο πριν τη λήξη του αγώνα ο Γιαννακίδης διαμόρφωσε το τελικό 4 - 1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Μόρις Τσίβιτς): Κούντρας, Χάσκαρης, Μπίστας, Καλλιακμάνης, Χρυσικός, Κολύδας (69΄ Κουκιάς), Κόκκοτος, Μαραγιάννης Γ. (53΄ Βλαχόπουλος), Υφαντής, Καρβελάς (70΄ Λαυρεντάκης), Κοθρούλας (75΄ Γιαννακίδης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ (Γιώργος Πετσίνης): Χασαπογιάννης, Ταμπάκης, Βαλής, Παπαποστόλου, Νασόπουλος, Θανασιός, Ψυχογιός Α. (70΄ Παπαγιάννη Α.), Γεωργακόπουλος, Ψυχογιός Κ. (75΄ Παπαγιάννη Κ.), Κάκκος Ν. (66΄ Ρηγόπουλος), Κάκκος Β.