Πρόκριση για τον Παναιτωλικό απέναντι στην αξιόμαχη Α.Ε. Λεσινίου

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΝΑ πήρε η ομάδα του Παναιτωλικού κερδίζοντας με 2 - 0 την Α.Ε. Λεσινίου.

Με δύο γκολ του Καρατσόλη, ένα σε κάθε ημίχρονο, η ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου πήρε την πρόκριση απέναντι στην Α.Ε. Λεσινίου, που εμφανίστηκε άκρως ανταγωνιστική και δυσκόλεψε την αντίπαλό της.
Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 10΄ με το Σοροβό και τρία λεπτά αργότερα πήραν προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Καρατσόλη. Στη συνέχεια οι παίκτες του Παναιτωλικού είχαν την κατοχή, αλλά δε μπόρεσαν να απειλήσουν, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές στιγμές με το Γιάννη Σεραφίγγο, τον Άρη Ντόμι και τον Άγγελο Ντόμι με το 1 - 0, όμως να παρεμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο.
Η φάση που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι έγινε στο 55ο λεπτό. Ο Τσάμης εκτέλεσε κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, ο Άρης Ντόμι έκανε την κεφαλιά που έδιωξε δύσκολα ο Καρβέλης και οι αμυντικοί απομάκρυναν με τη μπάλα να φτάνει στον Καρατσόλη, που βγήκε στην αντεπίθεση και με σουτ έκανε το 2 - 0. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έλεγξαν το παιχνίδι, είχαν κάποιες ευκαιρίες, χωρίς να νικήσουν το Σωτηρίου και στο τέλος πανηγύρισαν την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου.

10΄ Σουτ του Σοροβού η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνουν στη συνέχεια οι αμυντικοί.
13΄ Γκολ. Κόρνερ του Μπελεβώνη από αριστερά ο Καρατσόλης με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1 - 0.
19΄ Φάουλ του Σεραφίγγου μπλόκαρε ο Καρβέλης.
23΄ Κόρνερ του Τσάμη η μπάλα φτάνει στον Άρη Ντόμι που σουτάρει άουτ.
36΄ Αντεπίθεση με τον Άγγελο Ντόμι που κάνει το σουτ και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Καρβέλης.
48΄ Σουτ του Ράπτη η μπάλα πέρασε άουτ.
55΄ Γκολ. Κόρνερ του Τσάμη από αριστερά κεφαλιά του Άρη Ντόμι διώχνει δύσκολα ο Καρβέλης, οι αμυντικοί απομακρύνουν και κάτοχος της μπάλας στο χώρο του κέντρου γίνεται ο Καρατσόλης που βγαίνει στην αντεπίθεση και με διαγώνιο σουτ κάνει το 2 - 0.
66΄ Αντεπίθεση με το Δήμο που κάνει το πλασέ και διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ ο Σωτηρίου.
71΄ Γέμισμα του Παναγιωτόπουλου κεφαλιά του Θεοδώρου η μπάλα έφυγε άουτ.
72΄ Σουτ του Τρομπούκη διώχνει ο Σωτηρίου και η μπάλα φτάνει στο Μπελεβώνη που από καλή θέση σουτάρει άουτ.
86΄ Σουτ του Καρατσόλη από καλή θέση η μπάλα έφυγε άουτ.
88΄ Σέντρα του Κωνσταντόπουλου από δεξιά κοντινή κεφαλιά του Καρατσόλη η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Καρβέλης, Φραγκούλης, Σαράκης, Κωνσταντόπουλος, Θεοδώρου, Σκιαδάς (56΄ Δήμος), Παπανικόπουλος (70΄ Τρομπούκης), Σοροβός, Καρατσόλης, Μπελεβώνης (83΄ Μουρατίδης), Παναγιωτόπουλος (76΄ Τσάκνης).

Α.Ε. ΛΕΣΙΝΙΟΥ (Γιάννης Σεραφίγγος): Σωτηρίου, Χρήστου, Μπανιάς, Γατσώρης Γ., Γατσώρης Λ., Ράπτης, Ντόμι Αρ. (73΄ Τσεκούρας), Τσάμης, Σεραφίγγος Ι., Ντόμι Αγγ., Αντωνόπουλος (46΄ Κοντοπάνος Π.Α.)