Κρατάει την πρόκριση

Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις η Α.Ε. Μεσολογγίου πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΝΑ κερδίζοντας με 3 - 1 τον Απόλλωνα Θέρμου 1957.

Ο Χρήστος Ζαπάντης παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές και σίγουρα δεν είδε αυτά που ήθελε και οι "κανονιέρηδες" κρατάνε μόνο την πρόκριση.
Σε ένα "φτωχό" σε φάσεις πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 36ο λεπτό με αυτογκόλ του Ζωγράφου. Στο 53΄ ο Γεωργούσης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 61΄ με τέρμα του Μαραγιάννη. Στο 83ο λεπτό ο Φερνάντες "σφράγισε" την πρόκριση σημειώνοντας το 3 - 1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

34΄ Σουτ του Πιστιόλη από το ύψος της περιοχής και πλάγια λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
36΄ Γκολ. Ατομική ενέργεια και γύρισμα από δεξιά στην περιοχή του Χριστογιάννη προβολή του Ζωγράφου με τη μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας της ομάδας του 1 - 0.
48΄ Σουτ του Κουκια από το ύψος της μεγάλης περιοχής θα περάσει λίγο άουτ.
53΄ Γκολ. Σουτ του Γεωργούση έξω από την περιοχή στην αριστερή γωνία του Κούντρα και 2 - 0.
57΄ Ατομική ενέργεια από αριστερά του Καζανά και σουτ με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα να μειώσει το σκορ.
61΄ Γκολ. Γύρισμα του Μπινιάρου στο Δούρο με τον Καρβελά να κλέβει τη μπάλα από τον τερματοφύλακα της Α.Ε.Μ., σουτ σε πρώτο χρόνο του Καρβελά με το Δούρο να διώχνει, στην επαναφορά ο Μαραγιάννης με νέο σουτ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 2 - 1.
83΄ Γκολ. Ωραία κάθετη πάσα του Γεωργούση για το Φερνάντες, αυτός με πλασέ και αφού πρώτα η μπάλα προσκρούσει στο δεξί κάθετο δοκάρι θα κάνει το 3 - 1 το όποιο θα είναι και το τελικό σκορ.

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Χρήστος Ζαπάντης): Δούρος, Ζαβιτσάνος, Κολοβάκης, Παναγιωτόπουλος Π., Μπινιάρος, Σωτηρόπουλος (46΄ Φερνάντες), Πιστιόλης (76΄ Λούζι), Χριστογιάννης, Τσιαντής (46΄ Ντζιμάνης), Πατίλας, Παναγιωτόπουλος Κ. (46΄ Γεωργούσης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Βασίλης Παπαθανασίου): Κούντρας, Καλλιακμάνης, Καζανάς, Ζωγράφος, Κόκκοτος (76΄ Βλαχόπουλος), Αλτζερίνης, Μπίστας, Χάσκαρης (82΄ Σύρρος), Κουκιάς (55΄ Μαραγιάννης), Ρεπανίδας, Κούκος (46΄ Καρβελάς).

πηγή: aitosports.gr