Σουτ του Ψηφή και έφυγε για τελικό

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΝΑ πήρε ο Παναγρινιακός επικρατώντας στην παράταση στην Αμφιλοχία με 1 - 0 του Νέου Αμφίλοχου.

"Χρυσός" σκόρερ για την ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου ήταν ο Πάρης Ψηφής με σουτ στο 2ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν ελάχιστες φάσεις και το 0 - 0 παρέμεινε. Ο Παναγρινιακός έκανε δύο αλλαγές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μετά από ένα λεπτό χρειάστηκε να κάνει μία ακόμη, καθώς τραυματίστηκε ο Βασιλόπουλος και στον αγώνα πέρασε ο Μπαλάφας, που αγωνίστηκε με πρόβλημα τραυματισμού. Στο πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και είχαν ευκαιρίες με σημαντικότερη το δοκάρι στο 53ο λεπτό σε εκτέλεση φάουλ του Νάκου. Μετά το 65ο λεπτό οι φάσεις ήταν ελάχιστες και το 0 - 0 παρέμεινε.
Με το "καλημέρα" στην παράταση ο Παναγρινιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 92΄ ο Νάκος έκανε ατομική ενέργεια, στα όρια της περιοχής οι αμυντικοί έκοψαν τη μπάλα που έφτασε στον Ψηφή και αυτός με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 - 1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο Παναγρινιακός ήταν καλά στημένος στην άμυνα, απειλήθηκε μόνο στο 98΄ με το Μπαλάφα να διώχνει σε κόρνερ στη σέντρα σουτ του Αυγέρη και πήρε τελικά την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Α.Ε. Μεσολογγίου.

Σουτ του Βασιλάρη η μπάλα πέρασε άουτ.
16΄ Εκτέλεση φάουλ του Δράκου από πλάγια θέση η μπάλα έφυγε άουτ.
38΄ Σέντρα του Σαμψώνα ο Κλειτσίκας πήρε την κεφαλιά και μπλόκαρε ο Ανδρέας Ρόκκος.
51΄ Σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Κούσης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ανδρέα Ρόκκου.
53΄ Εκτέλεση φάουλ του Νάκου η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι.
54΄ Πάσα του Βασιλόγιαννη στον Κούση που με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ.
60΄ Εκτέλεση φάουλ του Βασιλάρη ο Κούσης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.
64΄ Ατομική ενέργεια του Κούση που περνάει δύο αντιπάλους και σουτάρει, με τον Ανδρέα Ρόκκο να αποκρούει.
90+2΄ Σουτ του Σαφάκα η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Άγγελου Φραγκούλη και κατέληξε κόρνερ.
92΄ Γκολ. Ο Ψηφής με σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 - 1.
98΄ Σέντρα σουτ του Αυγέρη έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπαλάφας.

ΝΕΟΣ ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Κώστας Λιανός): Ρόκκος Αν., Κόκκαλης, Προδρομίτης (97΄ Χαρδαλιάς), Ρόκκος Αλ. (96΄ Νταρλαγιάννης), Μπουμπούλης (112΄ Καραδήμας), Κυρόσιμος, Στραβοδήμος, Δράκος, Παπανίκος (61΄ Σαφάκας), Καμμένος, Αυγέρης.

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Βασιλόπουλος (47΄ λ.τ. Μπαλάφας), Μπούρος, Γκόλιας, Ψηφής, Φραγκούλης Αγ., Καντάνης, Βασιλάρης, Σαμψώνας (94΄ Τουρλίδας), Κλειτσίκας (46΄ Βασιλόγιαννης), Κούσης, Νούλας (46΄ Νάκος).