Πρόκριση για τον Αστέρα Μεσολογγίου επί του Άρη Αιτωλικού

Ο Αστέρας Μεσολογγίου κέρδισε με 1 - 0 τον Άρη Αιτωλικού και πήρε την πρόκριση στη 2η φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΝΑ.

Το γκολ που χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του Γιάννη Ντζιβανάκη πέτυχε ο Λούζι στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και είχαν δύο καλές στιγμές με τον Τάσο Φράγκο στο πρώτο πεντάλεπτο. Στο 12ο λεπτό ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, όμως ο Γαβρίνας αστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι. Στο 31΄ ο Λούζι με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στον Άρη, που πίεσε και είχε καλές ευκαιρίες με Ρόμπολα και Τρικαλινό. Στο 82΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γρηγόρη Διαμαντόπουλου και δύο λεπτά αργότερα ο Γαβρίνας είχε δοκάρι στη μεγάλη ευκαιρία του Αστέρα να "καθαρίσει" το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά ο Κράνης είχε μια καλή στιγμή, όμως το 1 - 0 παρέμεινε και ο Αστέρας πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ωραία εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα σε Τρικαλινό και Τάσο Φράγκο και σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή, θα πέσει και θα διώξει σε κόρνερ ο Μάντης.
Λάθος απομάκρυνση στην άμυνα του Αστέρα ο Τάσος Φράγκος θα βρεθεί μέσα στην περιοχή και θα κάνει το σουτ, με τον Παναγιωτόπουλο να διώχνει τη μπάλα πριν αυτή φτάσει στο Μάντη.
12΄ Ο Γαβρίνας κάνει ατομική ενέργεια από δεξιά και ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από το Ζαβιτσάνο κερδίζοντας το πέναλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο ίδιος στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.
31΄ Γκολ. Ο Λούζι κάνει ατομική ενέργεια, σουτάρει και παρά την προσπάθεια του Γκασούκα η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για το 1 - 0.
57΄ Σέντρα στην περιοχή του Αστέρα ο Μάντης κάνει άστοχη έξοδο, ο Ρόμπολας πιάνει την κεφαλιά και ο Γερατσιάν διώχνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή.
58΄ Γυριστό σουτ του Τρικαλινού η μπάλα έφυγε άουτ.
74΄ Γέμισμα στην περιοχή του Αστέρα ο Τρικαλινός κάνει το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, με τη μπάλα να περνάει άουτ.
81΄ Σουτ του Τάσου Φράγκου μπλόκαρε ο Μάντης.
82΄ Ο Ρούσσης βγαίνει απέναντι στο Γκασούκα και πριν μπει στην περιοχή ανατρέπεται από το Γρηγόρη Διαμαντόπουλο, που αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα.
83΄ Εκτέλεση του φάουλ από το Μπαρμπαρούση η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
84΄ Ο Γαβρίνας περνάει το Γκασούκα και από πλάγια θέση θα κάνει το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και να απομακρύνεται.
88΄ Σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Αστέρα ο Κράνης πιάνει την κεφαλιά και μπλοκάρει ο Μάντης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιάννης Ντζιβανάκης): Μάντης, Σχώρης, Κουμπαρούλης, Παναγιωτόπουλος, Γερατσιάν, Γαντζούδης (73΄ Μπαρμπαρούσης), Στάθης (60΄ Ρούσσης), Μακρής, Γαβρίνας, Λούζι (55΄ λ.τ. Καλύβας), Μάκα (73΄ Διαμαντόπουλος Χ.).

ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ (Ανδρέας Μαργέλης): Γκασούκας, Καβαλιέρης, Ζαβιτσάνος (75΄ Ζέρβας), Κάκκος, Βασιλείου, Φράγκος Λ., Ταμπακόπουλος (46΄ Διαμαντόπουλος Γ.), Καρέτσος, Τρικαλινός (75΄ Λύρος), Φράγκος Α., Ρόμπολας (65΄ Κράνης).

πηγή: aitosports.gr