Ανατροπή πρόκρισης για τον Α.Ο. Ρηγανά

Την πρόκριση στη 2η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΝΑ πήρε ο Α.Ο. Ρηγανά κερδίζοντας με 2 - 1 τον Απόλλωνα Θέρμου 1957.

Παρότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, η ομάδα του Σωτήρη Γιαννακόπουλου ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πήρε την πρόκριση.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με πλασέ του Σέρτζιο Μούτσα. Ο ίδιος παίκτης είχε μια καλή ευκαιρία στο 20ο λεπτό με τον Κοσμά να διώχνει και στο φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν, αλλά το 0 - 1 παρέμεινε.
Στο 66΄ με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ ο Πάνος Καρύμπας ισοφάρισε. Ο Ζαπαντιώτης στο 73΄ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ και το 1 - 1 παρέμεινε στο 90λεπτο.
Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο ξεκίνημα της παράτασης, όμως δε βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 110΄ ο Αριστόπουλος με γυριστό σουτ σκόραρε δίνοντας προβάδισμα στον Α.Ο. Ρηγανά. Οι δύο ομάδες στο φινάλε είχαν από μια μεγάλη ευκαιρία με Σαγάνα και Παντή, με το 2 - 1 να παραμένει και να δίνει την πρόκριση στον Α.Ο. Ρηγανά.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η παρουσία του 15χρονου Ιωσήφ Κοσμά, ο οποίος υπερασπίστηκε την εστία του Α.Ο. Ρηγανά πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

5΄ Γκολ. Πάσα του Τζουλιάνο Μούτσα στο Σέρτζιο Μούτσα που με πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 - 1.
20΄ Πλασέ του Σέρτζιο Μούτσα από καλή θέση έδιωξε με τα πόδια ο Κοσμάς.
40΄ Κάθετη πάσα του Καρύμπα στον Τύμπα που δε βρήκε τη μπάλα για να απειλήσει.
42΄ Δυνατό σουτ του Αλτζερίνη η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
66΄ Γκολ. Εκτέλεση φάουλ του Καρύμπα η μπάλα θα βρει στο αριστερό δοκάρι του Κούντρα και θα καταλήξει στα δίχτυα για το 1 - 1.
73΄ Σέντρα του Καλογεράκη ο Ζαπαντιώτης με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Παράταση.
92΄ Ο Κουρσάρης προλαβαίνει το Σπυριλιώτη πριν πλασάρει και απειλήσει την εστία των γηπεδούχων.
101΄ Εκτέλεση φάουλ του Τζουλιάνο ο Παντής πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
105΄ Εκτέλεση φάουλ του Μπιτσικώκου ο Αριστόπουλος έκανε την κεφαλιά και μπλόκαρε ο Κούντρας.
110΄ Γκολ. Εκτέλεση φάουλ του Μπιτσικώκου ο Κουρσάρης πήρε την κεφαλιά και ο Αριστόπουλος με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2 - 1.
119΄ Σουτ του Σαγάνα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κούντρας.
120΄ Κεφαλιά του Παντή η μπάλα πέρασε άουτ.

Α.Ο. ΡΗΓΑΝΑ (Σωτήρης Γιαννακόπουλος): Κοσμάς, Καλογεράκης, Κωστόπουλος, Αλτζερίνης, Κουρσάρης, Σαγάνας, Κωστής, Καρύμπας (83΄ Τσιάρας), Πελεκάνος (58΄ Ζαπαντιώτης), Μπιτσικώκος (115΄ Ξενάκης), Τύμπας (53΄ Αριστόπουλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Κώστας Γιωτόπουλος): Κούντρας, Καλλιακμάνης, Παντής, Κοντός (77΄ Μπλέτσας), Μπίστας, Προβίδας, Ρεπανίδας, Κόκκοτος, Καρβελάς (46΄ Κοθρούλας), Τζουλιάνο Μούτσα, Σέρτζιο Μούτσα (58΄ Σπυριλιώτης).