Ο Μοράρ είχε τη λύση

Με δύο γκολ του Βλαντ Μοράρ ο Παναιτωλικός πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τον ΟΦΗ με 2 - 1.

Ο Ρουμάνος επιθετικός έδειξε πόσο έλειψε κόντρα στον Ατρόμητο κάνοντας γκολ τις ευκαιρίες που είχε, σε ένα παιχνίδι που ο Παναιτωλικός αγχώθηκε στο τέλος, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 88΄ με αυτογκόλ του Έρικσον.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός πίεσε, ενώ οι Κρητικοί περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και με πολλά φάουλ έκοβαν το ρυθμό του αγώνα. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 23΄ με πλασέ του Μοράρ μετά από πάσα του Μαρινάκη.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός έχασε ευκαιρία με τον Τσοκάνη στο 47΄ και στο 58΄ ήρθε το 2 - 0 με σουτ του Μοράρ μετά από απομάκρυνση του Στρέζου σε φάουλ του Έρικσον. Στο 72΄ ο Μανά είχε την ευκαιρία να σκοράρει και στη συνέχεια ο ΟΦΗ έχασε ευκαιρίες με Ποτουρίδη, Μεγιάδο και Αραβίδη και μείωσε με αυτογκόλ του Έρικσον στο 88΄. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και ο Παναιτωλικός κράτησε το 2 - 1 παίρνοντας το "τρίποντο".

18΄ Σουτ του Μοράρ έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.
23΄ Γκολ. Πάσα του Μαρινάκη στο Μοράρ που απέναντι από το Στρέζο πλάσαρε στα δίχτυα για το 1 – 0.
47΄ Πάσα του Μανά στον Τσοκάνη σουτ μέσα από την περιοχή άουτ.
58΄ Γκολ. Φάουλ του Έρικσον διώχνει ο Στρέζος και στην επαναφορά ο Μοράρ σουτάρει στα δίχτυα για το 2 - 0.
62΄ Σουτ του Μεγιάδο η μπάλα πέρασε άουτ.
72΄ Κόρνερ του Μάζουρεκ κεφαλιά του Μοράρ η μπάλα φτάνει στο Μανά που σουτάρει άουτ.
77΄ Σουτ του Ποτουρίδη έδιωξε ο Κυριακίδης και η μπάλα φτάνει στο Μεγιάδο που σουτάρει και διώχνει σε κόρνερ ο Κυριακίδης.
87΄ Γέμισμα του Ποτουρίδη κεφαλιά του Αραβίδη ο Κυριακίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
88΄ Γκολ. Σέντρα του Κυριακίδη ο Έρικσον στην προσπάθεια να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγινε το 2 - 1.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους, Έρικσον, Ουίλιαν (66΄ Λιάβας), Ντίας, Μανά (80΄ Ρότσα), Μάζουρεκ (86΄ Χαντάκιας), Μοράρ.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος (29΄ Παπαστεριανός), Κουτσιανικούλης (75΄ Αραβίδης), Βουό, Πλατέλλας (61΄ Ντίνας), Κυριακίδης, Παπάζογλου, Μεγιάδο, Μπολάκης, Νέιρα, Ποτουρίδης.