Ήττα - αποκλεισμός στο Κύπελλο

Για μία ακόμα χρονιά ο Παναιτωλικός αποχαιρετά νωρίς το Κύπελλο Ελλάδας, καθώς η εντός έδρα ήττα από τον Ολυμπιακό με 0 - 3 δεν αφήνει περιθώρια ελπίδας στη ρεβάνς.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα δεν είχε καλή απόδοση απέναντι στους "ερυθρόλευκους" και ουσιαστικά είπε "αντίο" στο Κύπελλο. Προβληματισμός για τον τραυματισμό του Ματσόλα που πέρασε αλλαγή στο 59ο λεπτό και αγωνίστηκε μόλις 19 λεπτά αποχωρώντας κουτσαίνοντας.
Ο Παναιτωλικός ζήτησε πέναλτι στο 14΄ σε ανατροπή του Περέιρα από το Σισέ και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα και σκόραραν με το Μπρούμα στο 20ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν ακόμα δύο τέρματα με το Βρουσάι στο 65΄ και με το Σισέ στο 85΄ "σφραγίζοντας" την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα.

Κόρνερ του Γιάκολις κεφαλιά του Αζάντι η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
12΄ Πάσα του Μπρούμα στο Χασάν που απέναντι στο Μελίσσα πλάσαρε και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.
14΄ Πάσα του Λιάβα ο Περέιρα κάνει το κοντρόλ και ανατρέπεται από το Σισέ με τον Τσέτσιλα να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι και η μπάλα φτάνει στον Αζάντι που σούταρε και απέκρουσε ο Κρίστινσον.
17΄ Μακρινό σουτ του Ανδρούτσου απέκρουσε ο Μελίσσας.
20΄ Γκολ. Σουτ του Μπρούμα η μπάλα στην αριστερή γωνία του Μελίσσα για το 0 - 1.
24΄ Πάσα του Σίλβα ο Μπρούμα βγαίνει απέναντι στο Μελίσσα και πλασάρει ελάχιστα άουτ.
36΄ Μακρινό σουτ του Αζάντι η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
50΄ Σουτ του Σίλβα η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
65΄ Γκολ. Σέντρα του Ανδρούτσου από δεξιά πρώτο σουτ του Χασάν έδιωξε ο Μελίσσας και στην επαναφορά ο Βρουσάι με νέο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 - 2.
72΄ Σέντρα του Τζανακάκη από δεξιά κεφαλιά του Ματσόλα απέκρουσε εύκολα ο Κρίστινσον.
83΄ Σουτ του Ντάλσιο η μπάλα έφυγε άουτ.
85΄ Γκολ. Εκτέλεση φάουλ του Πέπε κεφαλιά του Σισέ η μπάλα στα δίχτυα για το 0 - 3.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Τζανακάκης, Περέιρα, Βάντερσον, Μαλής, Τσιγγάρας (74΄ Αρσούρα), Λιάβας, Γιάκολις, Αριγίμπι (74΄ Ντάλσιο), Άλβαρες (59΄ Μπαρμπόσα), Αζάντι (59΄ Ματσόλα (78΄ λ.τ. Μανθάτης)).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Χολέμπας, Παπαδόπουλος, Σισέ, Μπουχαλάκης (60΄ Σουρλής), Σίλβα (73΄ Κάιπερς), Μπρούμα (60΄ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι (73΄ Λοβέρα), Πέπε, Χασάν (68΄ Σουντανί).