Πάρτι στα γενέθλιά του

Δύο μέρες μετά τη συμπλήρωση των 93 χρόνων ιστορίας του ο Παναιτωλικός διέσυρε τον Πανιώνιο με 5 - 0 και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας της Super League.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έφτασε στη μεγαλύτερη νίκη του στη Super League.
Στο 6ο μόλις λεπτό ο Άργκους έδωσε προβάδισμα στον Παναιτωλικό και στο 20ο λεπτό ο Μπαΐροβιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 41΄ ο Μάζουρεκ με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3 - 0 στο ημίχρονο. Ο Φράνκο Μάζουρεκ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 4 - 0 στο 49΄ και δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κότσιτς. Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός είχε συντριπτική κατοχή μπάλας, σημείωσε το 5 - 0 στο 71΄ με τον Ουίλιαν και έχασε ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ.

Γέμισμα του Άργκους ο Μπαΐροβιτς πρόλαβε τους αμυντικούς και πλάσαρε το Μανοΐλοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Γέμισμα του Παπαγεωργίου από δεξιά ο προωθημένος Ντομίνγκες πήρε την κεφαλιά και απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος.
6΄ Γκολ. Κόρνερ του Μάζουρεκ από αριστερά ο Άργκους με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1 - 0.
Σέντρα σουτ του Ντουρμισάι από αριστερά η μπάλα βρήκε στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και πέρασε άουτ.
14΄ Πάσα του Μανθάτη στο Ντουρμισάι που από αριστερά μέσα στην περιοχή σουτάρει άουτ.
20΄ Γκολ. Ο Μανά κλέβει τη μπάλα, με κούρσα μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και γυρίζει στο Μπαΐροβιτς που με σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 - 0.
32΄ Σουτ του Μάζουρεκ η μπάλα έφυγε άουτ.
33΄ Σέντρα του Μανθάτη από αριστερά κεφαλιά του Μπουμάλ η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
35΄ Φάουλ του Μπουμάλ οι αμυντικοί απομάκρυναν και η μπάλα έφτασε στο Μανθάτη που σούταρε άουτ.
39΄ Κόρνερ του Άρτσε οι αμυντικοί του Παναιτωλικού απομάκρυναν και η μπάλα έφτασε στο Μπουμάλ που έκανε το σουτ και απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος.
41΄ Γκολ. Σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά ο Μάζουρεκ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα να βρει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα για το 3 - 0.
47΄ Γύρισμα του Ντουρμισάι από δεξιά ο Μανθάτης κάνει τακουνάκι και μαζεύει εύκολα ο Γιαννακόπουλος.
49΄ Γκολ. Σέντρα του Μανά από δεξιά ο Μάζουρεκ με σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 4 - 0.
57΄ Σέντρα του Κότσιτς από αριστερά κεφαλιά του Ντουρμισάι έδιωξε εντυπωσιακά ο Γιαννακόπουλος.
59΄ Ο Κότσιτς αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στο Μαρινάκη.
70΄ Πάσα του Ντουρμισάι στο Μπουμάλ που σουτάρει άουτ.
71΄ Γκολ. Σέντρα του Αμαράλ από αριστερά ο Ουίλιαν με σουτ κάνει το 5 - 0.
77΄ Σουτ του Βασιλούδη η μπάλα έφυγε άουτ.
84΄ Σουτ του Πάουλο η μπάλα πάνω από το δοκάρι.
86΄ Σουτ του Αμαράλ έδιωξε σε κόρνερ ο Μαλέρμπ.
87΄ Κόρνερ του Πάουλο οι αμυντικοί απομάκρυναν και η μπάλα έφτασε στον Αμαράλ που σούταρε ελάχιστα άουτ.
89΄ Ο Ουίλιαν κάνει εκπληκτική προσπάθεια από δεξιά και πασάρει στο Ντίας που σουτάρει πάνω από το δοκάρι.
91΄ Σέντρα του Αμαράλ από αριστερά η μπάλα φτάνει στον Ουίλιαν που σουτάρει και διώχνει ο Μαλέρμπ.
92΄ Σουτ του Αμαράλ η μπάλα πέρασε άουτ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Αμαράλ, Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους, Ντίας, Τσιγγάρας (72΄ Γκούγκα), Ουίλιαν, Μανά, Μάζουρεκ (75΄ Βασιλούδης), Μπαΐροβιτς (62΄ Πάουλο).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μανοΐλοβιτς (52΄ Μαλέρμπ), Κότσιτς, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος (52΄ Μπανανά), Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Μανθάτης, Μπουμάλ, Άρτσε (65΄ Ρέντζας), Ντουρμισάι.