Φιλική ήττα στα Γιάννενα

Στο φιλικό παιχνίδι που έγινε στους "Ζωσιμάδες" ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με σκορ 2 - 0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ομάδα του Λουίς Κάστρο δεν είχε καλή εμφάνιση και ηττήθηκε από τον ΠΑΣ, που την ερχόμενη σεζόν θα αγωνιστεί στη Football League.
Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και στο 2ο λεπτό το σουτ του Φυτόπουλου κόντραρε στον Οικονομόπουλο και κατέληξε κόρνερ. Μετά το 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 33΄ με σουτ του Σιόντη που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι. Στο 41΄ σε εκτέλεση φάουλ του Ντάλσιο η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι και στο 45΄ μετά από κάθετη πάσα του Νάουμετς ο Κρίζμαν σε τετ α τετ με το Γιαννακόπουλο πλάσαρε κάνοντας το 1 - 0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Καββαδίας με κοντινή κεφαλιά μετά τη σέντρα του Φυτόπουλου έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.
Στο 55΄ ο Πήλιος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από το Μαλή, ο διαιτητής Αθανασίου υπέδειξε πέναλτι και στην εκτέλεση ο Γιαννακόπουλος νίκησε τον Ελευθεριάδη και το 1 - 0 παρέμεινε. Στο 75΄ σε γύρισμα του Ντουάρτε η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία και απομάκρυνε ο Αποστολόπουλος. Στο 78΄ μετά από γύρισμα του Παμλίδη ο Ελευθεριάδης με προβολή έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ και στο 82΄ ο Ελευθεριάδης έκανε το σουτ με το Θεοδωρόπουλο να διώχνει και στην επαναφορά μετά τις κόντρες η μπάλα έφτασε στον Παμλίδη που από κοντά έκανε το 2 - 0. Στο 85΄ σε σουτ του Παμλίδη η μπάλα πέρασε άουτ και στο 92΄ στο σουτ του Μιμίτο η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Περιστερίδης, Οικονομόπουλος, Μπουκουβάλας, Ζιούλης, Πανουργιάς, Σιόντης, Ράντοβατς, Νικολιάς, Ξύδας, Νάουμετς, Κρίζμαν.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Πήλιος, Ζώγκος, Γώγος, Λιάσος, Καρτάλης, Γροσδάνης (71΄ Πίτου Γκαρσία), Λώλης (78΄ Παπαδόπουλος), Ελευθεριάδης, Παμλίδης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Λουίς Κάστρο): Γιαννακόπουλος (79΄ Θεοδωρόπουλος), Σανιά (64΄ Λιάβας), Μπάλμπι (79΄ Μπελεβώνης), Γιοβάνοβιτς (79΄ Κωνσταντόπουλος), Μαλής (64΄ Μπακαδήμας), Λουσέρο (78΄ Τσιγγάρας), Φυτόπουλος (72΄ Ταχάρ), Ντάλσιο (46΄ Μιμίτο), Ντίας (46΄ Ντουάρτε), Ρομάν (83΄ Σκόνδρας), Καββαδίας (46΄ Μπαΐροβιτς).