Δεύτερη φιλική νίκη επί του ΠΑΣ

Στο πρώτο φιλικό στο γήπεδό του ο Παναιτωλικός κέρδισε για δεύτερη φορά μέσα σε τέσσερις ημέρες τον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 2 - 1.

Σε ένα παιχνίδι που έγινε παρουσία πάρα πολύ κόσμου, παρά την αφόρητη ζέστη, ο Παναιτωλικός είχε αρκετά καλή εικόνα και έφτασε δίκαια στη νίκη.
Ο Παναιτωλικός είχε ευκαιρίες με Ουίλιαν, Ντίας και Μαρινάκη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν έφτασε στο γκολ, ενώ δεν απειλήθηκε από τον ΠΑΣ.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ουίλιαν με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη κάνοντας το 1 - 0. Οι πολλές αλλαγές δεν άλλαξαν την εικόνα του Παναιτωλικού που συνέχισε να κάνει ευκαιρίες και στο 69΄ μετά από πάσα του Μάζουρεκ στο Βακράκο ο νεαρός επιθετικός με πλασέ έκανε το 2 - 0. Ο ΠΑΣ που έχασε ευκαιρίες με τον Κριζμάν για να ισοφαρίσει και με το Λιάσο για να μειώσει, πέτυχε το γκολ που έψαξε στο 82΄ με το Λιάσο.
Ο Μάζουρεκ αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του, ενώ απουσίασε ο Μοράρ λόγω ενοχλήσεων στο ισχίο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης (62’ Γιαννακόπουλος), Χαντάκιας (46’ Άργκους), Μιχάι (65’ Μαλής), Μαρινάκης (65’ Μπελεβώνης), Τσοκάνης (46’ Ρότσα), Έρικσον (65’ Αγρόδημος), Πάουλο (65’ Νταλακούρας), Λιάβας (46’ Μάζουρεκ, 72’ Τσιγγάρας), Ουίλιαν (65’ Κόκκορης), Μανά (65’ Παρράς), Ντίας (65’ Βακράκος).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης (62’ Περιστερίδης), Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Σιόντης, Τσικάρσκι, Βιδάλ (40’ Κούζικ), Γιάκος (78’ Λιάσος), Νικολιάς (92′ Πήλιος), Λουκίνας (62’ Ξύδας), Κριζμάν (72’ Ντόλοβατς).