Εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες και πήρε τη νίκη ο Αστέρας

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣΝΑ πήρε ο Αστέρας Μεσολογγίου, που κέρδισε με 3 - 1 τον Ηρακλή Αστακού στο Ενωσιακό γήπεδο.

Η ομάδα του Γιάννη Ντζιβανάκη εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στα καλά της διαστήματα στο παιχνίδι, κάτι που δεν κατάφερε ο Ηρακλής.
Στην πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ήταν το 2ο λεπτό όταν ο Λούζι έκανε ατομική ενέργεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 - 0. Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει αμέσως, όμως στο 4ο λεπτό μετά από κάθετη πάσα του Μπαλάφα ο Κοντοζήσης από πλάγια δε γύρισε καλά τη μπάλα. Στο 16ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Μπαρμπαρούσης εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντερές απομάκρυνε, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή στον Κατσιγιάννη που έκανε το σουτ, με τον Παναγιωτόπουλο να διώχνει και στην επαναφορά ο Μπαλάφας από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1 - 1. Στο 21΄ σε σουτ του Ντίμο έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε άουτ και στη συνέχεια ο Ηρακλής ανέβασε στροφές και είχε καλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 22΄ Κοντοζήσης και Μπαρμπαρούσης συνδυάστηκαν με το δεύτερο να μπαίνει στην περιοχή, αλλά στο γύρισμα που έκανε δε μπήκε κανένας συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπαλάφας σκόραρε, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ και στο 29΄ σε γέμισμα του Λιβάνη ο Αποστολάκης δεν έκανε καλό κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στο Ντερέ να βγει και να μαζέψει. Στη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων ο Αποστολάκης έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Κοτρότσο που έκανε ψηλοκρεμαστό πλασέ, με τη μπάλα να περνάει άουτ στο 31΄.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε καλύτερα και στο 52΄ μετά τη σέντρα του Μάκα ο Γαβρίνας από κοντά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 76΄ ο Ντίμο έκλεψε τη μπάλα και πάσαρε στον Κουφό, που πέρασε έναν αντίπαλο και με πλασέ έκανε το 3 - 1. Στο 88΄ ο Κατερινόπουλος πρόλαβε και μάζεψε πριν ο Κουφός απειλήσει και στο 90΄ οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κωνσταντίνου στο Βρέττα που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιάννης Ντζιβανάκης): Ντερές, Διαμαντόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Γερατσιάν, Παναγιωτόπουλος, Μακρής, Μάκα (58΄ Τριφιάτης), Ντίμο (83΄ Κουμπαρούλης), Γαβρίνας (71΄ Κουφός), Λούζι (58΄ Ντζελέπης), Ρούσσης (58΄ Βρέττας).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Γιάννης Λιάκας): Κατερινόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Λιβάνης, Ταφάνι (74΄ Μαλιγιάννης, Κωνσταντίνου, Κοκώνης, Κοντοζήσης (60΄ Παχής), Κατσιγιάννης (60΄ Ζαφείρης), Κοτρότσος, Μπαλάφας, Αποστολάκης.