Δεύτερη απώλεια στις καθυστερήσεις για την Ένωση

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Α.Ε. Αγίου Δημητρίου έχασε στις καθυστερήσεις ένα "τρίποντο" που έδειχνε να κρατάει.

Η ομάδα του Θόδωρου Μουχάνη αναδείχτηκε ισόπαλη με 1 - 1 με τον Απόλλωνα Θέρμου 1957 δεχόμενη γκολ στο 92ο λεπτό. Από την πλευρά της η ομάδα του Θέρμου πήρε τη δεύτερη ισοπαλία της εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.
Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή ευκαιρία στο 7ο λεπτό με σουτ του Λευτέρη Καλοκαίρη που έδιωξε σε κόρνερ ο Κούντρας. Οι παίκτες του Απόλλωνα απάντησαν με δύο καλές φάσεις στο 17΄ με πλασέ του Καρβελά από κοντά, όπου ο Μπλέτσας έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ και στο επόμενο λεπτό με κεφαλιά του Ψηλού που έφυγε άουτ. Ο Πάνος Μουχάνης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 29΄ έδωσε προβάδισμα στην Ένωση. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως δε σκόραραν σε δύο καλές στιγμές και το 1 - 0 παρέμεινε.
Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας πίεσε, όμως η Ένωση κράταγε καλά στην άμυνα. Στο 62΄ στην καλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων ο Ψηλός πλάσαρε άουτ από καλή θέση. Στο 90΄ οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση, όμως στο γύρισμα του Λευτέρη Καλοκαίρη ο Κακούρης έκοψε πριν η μπάλα φτάσει στο Φάτσαλη, που ήταν αμαρκάριστος. Στο 92΄ ο Γκουτσέλης έκανε το γέμισμα από αριστερά, ο Σαμαράς δε μπόρεσε να διώξει και ο Σπυριλιώτης σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1 - 1.

Η φάση του αγώνα. Στο 90ο λεπτό ο Κακούρης προλαβαίνει και κόβει τη μπάλα πριν το Φάτσαλη που έβγαινε απέναντι στον Κούντρα. Η παρέμβαση αυτή κράτησε το 1 - 0 και έδωσε τη δυνατότητα στον Απόλλωνα να διεκδικήσει το βαθμό, τον οποίο τελικά πήρε με γκολ στο 92΄.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Από τα πόδια του Τζουλιάνο Μούτσα ξεκινάνε οι περισσότερες φάσεις του Απόλλωνα, με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό να είναι αρκετά καλός. Όμως η παρουσία του Νίκου Καλοκαίρη στην άμυνα της Ένωσης είναι πολύ καλή, με το νεαρό αμυντικό να έχει σημαντικές επεμβάσεις στις επιθέσεις του Απόλλωνα.

Ο Ψηλός προσπαθεί να γυρίσει στον Κούντρα, όμως στη φάση μπαίνει ο Λευτέρης Καλοκαίρης, γίνεται κάτοχος της μπάλας και σουτάρει, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να διώχνει σε κόρνερ.
10΄ Σουτ του Καμζέλα έξω από την περιοχή απέκρουσε εύκολα ο Σαμαράς.
17΄ Γέμισμα του Ψηλού ο Καρβελάς κατεβάζει και κάνει το πλασέ, με το Μπλέτσα να προλαβαίνει και με κόντρα να παραχωρεί κόρνερ.
18΄ Κόρνερ του Τζουλιάνο από δεξιά ο Ψηλός πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ.
21΄ Σέντρα του Κακούρη από δεξιά ο Σέρτζιο Μούτσα από καλή θέση επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι, όμως δε βρήκε καλά τη μπάλα, που έφτασε στο Νίκο Καλοκαίρη, ο οποίος απομάκρυνε.
27΄ Σουτ του Μπίστα από αριστερά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
29΄ Γκολ. Ο Πάνος Μουχάνης με εκτέλεση φάουλ στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κούντρα κάνοντας το 1 - 0.
39΄ Φάουλ του Τζουλιάνο ο Ψηλός πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.
44΄ Σέντρα του Τζουλιάνο από αριστερά ο Καρβελάς δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας και να απειλήσει.
54΄ Σουτ του Κακούρη απέκρουσε εύκολα ο Σαμαράς.
56΄ Σουτ του Καμζέλα απέκρουσε εύκολα ο Σαμαράς.
62΄ Γέμισμα του Γκουτσέλη από αριστερά ο Ψηλός πρόλαβε το Σαμαρά πλασάροντας άουτ, ενώ υπήρξαν διαμαρτυρίες για πέναλτι στην προσπάθεια του παίκτη του Απόλλωνα.
83΄ Σουτ του Κακούρη η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
87΄ Εκτέλεση φάουλ του Λευτέρη Καλοκαίρη απέκρουσε ο Κούντρας.
88΄ Κόρνερ του Ρεπανίδα ο Ψηλός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.
89΄ Σουτ του Ρεπανίδα η μπάλα κόντραρε και o Σαμαράς έδιωξε σε κόρνερ.
90΄ Οι γηπεδούχοι βγαίνουν στην αντεπίθεση με το Λευτέρη Καλοκαίρη που έψαξε να βγάλει μόνο του το Φάτσαλη απέναντι στον Κούντρα, όμως ο Κακούρης πρόλαβε και έκοψε τη μπάλα.
92΄ Γκολ. Γέμισμα του Γκουτσέλη από αριστερά ο Σαμαράς βγήκε, αλλά δεν έδιωξε τη μπάλα και ο Σπυριλιώτης από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα κάνοντας το 1 - 1.

Α.Ε. ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Θόδωρος Μουχάνης): Σαμαράς, Καντερές, Μπαλάσκας, Μπλέτσας, Καλοκαίρης Ν., Μπουλιέρης, Μουχάνης Ε., Μπαμπάτσικος, Κατσαβοχρήστος, Μουχάνης Π. (69΄ Φάτσαλης), Καλοκαίρης Ε. (91΄ Ντόκας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Κώστας Γιωτόπουλος): Κούντρας, Καλλιακμάνης, Παντής (46΄ Ρεπανίδας), Γκουτσέλης, Ψηλός, Μπίστας (46΄ Σπυριλιώτης), Σέρτζιο Μούτσα, Καμζέλας, Καρβελάς (76΄ Κόκκοτος), Τζουλιάνο Μούτσα, Κακούρης.