Έμεινε ζωντανός

Ζωντανός στη μάχη της παραμονής έμεινε ο Παναιτωλικός κερδίζοντας με 1 - 0 στην έδρα του τον Απόλλωνα.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα με γκολ στο 84ο λεπτό πήρε το "τρίποντο", ανέβηκε, με αγώνα περισσότερο από τη Λάρισα, στην προτελευταία θέση και διατήρησε τις ελπίδες για παραμονή στη Super League.
Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ο Παναιτωλικός κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα σε μια προσπάθεια που είχε σωστή δημιουργία. Ήταν το 84ο λεπτό όταν ο Ντάλσιο μετά από προσποίηση του Μπαρμπόσα υποδέχτηκε τη μπάλα, έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ματσόλα έπιασε την κεφαλιά με το Βέρχουλστ να διώχνει, αλλά η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα και ο Λισγάρας δε μπόρεσε να απομακρύνει, με τον Παναιτωλικό να παίρνει το προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και ο Παναιτωλικός πήρε μια σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μανθάτης, Περέιρα (63΄ Ντάλσιο), Τσότσαλιτς (34΄ λ.τ. Καρασαλίδης), Κωνσταντόπουλος, Εντινγκά, Ντίας (81΄ Καρέλης), Ντουάρτε, Αριγίμπι (63΄ Μπαρμπόσα), Μεντόσα, Βέργος (63΄ Ματσόλα).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Σλίβκα, Φατιόν, Κολ (88΄ Ρώσση), Μπετινέλι, Φερνάντεζ (78΄ Μουνιέ), Ιωαννίδης (66΄ Ντάουντα).