Αδιόρθωτος και στα "Πηγάδια"

Αν και προηγήθηκε με 0 - 1 νωρίς στο παιχνίδι ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 2 - 1 στην Ξάνθη από τον τοπικό Α.Ο.Ξ. και πλέον καλείται να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση για να παραμείνει στη Super League.

Το λάθος του Πέτροβιτς στο 6ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στο Ντουάρτε να γίνει κάτοχος της μπάλας και να γυρίσει στο Βέργο που από κοντά έκανε το 0 - 1. Ο Παναιτωλικός έδειχνε να πατάει καλύτερα και στο 16΄ είχε μια καλή στιγμή με το Ντουάρτε, όμως στη συνέχεια η Ξάνθη πήρε μέτρα και την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε προϋποθέσεις ευκαιριών δείχνοντας να μπορεί να πατήσει εύκολα στην περιοχή του Παναιτωλικού, χωρίς να καταφέρει να αλλάξει το σκορ στο ημίχρονο.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έχασαν την κλασική ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με το Βέργο από κοντά να πλασάρει άουτ. Στο 52΄ ο Σιατραβάνης έκανε πάσα στον Έμπερτ, που ανενόχλητος, καθώς η αμυντική λειτουργία του Παναιτωλικού στη φάση ήταν τραγική, έφερε το ματς στα ίσα. Ο Βέργος στο 54΄ είχε μία ακόμα καλή στιγμή, ενώ ο Ντίας στο 67΄ από κοντά δε σημάδεψε εστία. Στη συνέχεια οι αλλαγές του Μπάμπη Τεννέ έδειξαν να βοηθάνε την ομάδα του και στο 71΄ μετά από γύρισμα του Σχρόιεν ο Μικελντάντζε από κοντά έκανε το 2 - 1. Ο Τραϊανός Δέλλας προσπάθησε να διορθώσει πράγματα στο επιθετικό κομμάτι, χωρίς επιτυχία, ενώ η άμυνα του Παναιτωλικού συνέχισε να έχει προβλήματα όπως όλη τη χρονιά και η Ξάνθη των πολλών απουσιών βασικών της παικτών έχασε στο 93΄ την τεράστια ευκαιρία να πάρει ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα με τον Καπνίδη από κοντά να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Α.Ο. ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (35΄ Μικελντάντζε), Παντελιάδης, Βέρκερ, Τζούρμαν, Δημούτσος, Θυμιάνης (70΄ Τεσίγια), Σιατραβάνης (87΄ Στάθης), Ντίνας (70΄ Σχρόιεν), Έμπερτ, Παπάζογλου (87΄ Καπνίδης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μανθάτης, Περέιρα (86΄ Βάντερσον), Καρασαλίδης, Τσότσαλιτς, Εντινγκά (86΄ Καρέλης), Ντίας, Μπαρμπόσα, Ντουάρτε (73΄ Αριγίμπι), Μεντόσα (63΄ Ταχάρ), Βέργος (73΄ Ματσόλα).