Λύτρωση με Βέργο

Η πολύ δύσκολη φετινή χρονιά βρήκε στο φινάλε τον Παναιτωλικό να πανηγυρίζει την παραμονή στη Super League χάρη στη νίκη με 1 - 0 επί της Ξάνθης στο δεύτερο αγώνα των μπαράζ.

"Χρυσός" σκόρερ για τον Παναιτωλικό ήταν ο Νίκος Βέργος με εκτέλεση πέναλτι στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με μακρινό σουτ του Έμπερτ στο 10΄, όπου η μπάλα πέρασε άουτ και τον Παναιτωλικό να απαντά με σουτ του Μεντόσα που έδιωξε ο Ίτσο στο 20ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος οι άμυνες έσφιξαν αρκετά και οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Στο 81΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι και κόντρες μέσα στην περιοχή η μπάλα βρήκε στο χέρι του Θανάση Παπάζογλου, με τον Ευαγγέλου να δίνει το πέναλτι. Ο Βέργος εκτέλεσε εύστοχα στο 83ο λεπτό και έδωσε προβάδισμα παραμονής στον Παναιτωλικό. Η Ξάνθη έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να πάρει την άνοδο στο 91΄, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ στην εκτέλεση φάουλ του Έμπερτ.

Το τελικό 1 - 0 έφερε πανηγυρισμούς μέσα στο γήπεδο για τους ανθρώπους του Παναιτωλικού, στο τέλος μιας χρονιάς που δεν εξελίχθηκε όπως περίμεναν όλοι στο Αγρίνιο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Ντουάρτε, Περέιρα (77΄ Μάζουρεκ), Μαλής, Κωνσταντόπουλος (77΄ Αριγίμπι), Ταχάρ (58΄ Ματσόλα), Εντινγκά, Μπαρμπόσα, Μεντόσα, Ντίας, Βέργος (87΄ Βάντερσον).

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (85΄ Ντίνας), Παντελιάδης, Τζούρμαν, Βέρκερ, Παπάζογλου Τ. (64΄ Θυμιάνης), Δημούτσος (85΄ Τεσίγια), Σιατραβάνης, Μικελτάντζε (64΄ Τάτος (77΄ λ.τ. Σρόιχεν), Έμπερτ, Παπάζογλου Θ.